Forum Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych Strona Główna Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych
Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej, Posługi w Kościele Katolickim
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pierwsi Stali Polscy Diakoni

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych Strona Główna -> Z ŻYCIA KOŚCIOŁA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PTB
Administrator



Dołączył: 01 Lis 2007
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Katowice

PostWysłany: Wto 18:02, 20 Maj 2008    Temat postu: Pierwsi Stali Polscy Diakoni

2008-05-20 09:39:41
Toruń: Niebawem święcenia dwóch pierwszych stałych diakonów
KAI/J

Dwóch żonatych mężczyzn otrzyma święcenia diakonatu stałego na początku czerwca. Przygotowywali sie do tego przez trzy lata formacji w Przysieku k. Torunia. „Będą to pierwsze od tysiąca lat święcenia do diakonatu stałego w Polsce” – powiedział KAI dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych, ks. dr Dariusz Iwański.

Jeden z kandydatów pochodzi z diecezji toruńskiej i otrzyma święcenia z rąk biskupa Andrzeja Suskiego 6 czerwca. Drugi zostanie wyświęcony 8 czerwca w Pelplinie przez biskupa Jana Szlagę.

Będzie to przełomowe wydarzenie w polskim Kościele, ponieważ do tej pory święcenia diakonatu otrzymywali jedynie bezżenni mężczyźni, kandydaci do stanu kapłańskiego. Diakon stały może odprawiać nabożeństwa, błogosławić śluby, prowadzić pogrzeby, udzielać Komunii i głosić kazania. W odróżnieniu od kapłana, nie będzie mógł jednak odprawiać Mszy świętej i słuchać spowiedzi.

Żeby zostać diakonem stałym trzeba mieć co najmniej 35 lat i pięcioletni staż małżeński. Jeżeli ktoś jest kawalerem, musi mieć skończone 25 lat i zobowiązać się, że przez całe życie pozostanie w celibacie. Kandydaci w momencie przyjęcia święceń muszą mieć też ukończone studia teologiczne na poziomie akademickim.

W ciągu trzyletniego okresu przygotowawczego kandydaci na diakonów stałych pogłębiają swoją duchowość, uczą się sprawowania liturgii, głoszenia kazań i śpiewu kościelnego. Podczas święceń diakonatu, których udzieli im biskup przez nałożenie rąk na ich głowy, ślubować będą posłuszeństwo ordynariuszowi swojej diecezji i jego następcom. Zobowiązani będą również, tak jak inne osoby duchowne, do codziennego odmawiania modlitwy brewiarzowej.

Diakonów powoływali już Apostołowie, by sami mogli bardziej poświęcić się modlitwie i głoszeniu Ewangelii. Diakoni zajmowali się chorymi i ubogimi, a czasem także nauczali. Jednym z diakonów był św. Szczepan - pierwszy męczennik chrześcijaństwa.

W dziejach Kościoła z biegiem czasu zaczęto traktować urząd diakona wyłącznie jako jeden ze stopni do święceń kapłańskich. W odróżnieniu od diakonatu stałego, obowiązującego na całe życie, nazwano go diakonem przejściowym. Instytucję stałych diakonów przywrócił dopiero czterdzieści lat temu Sobór Watykański II.

Pierwszych pięciu żonatych mężczyzn wyświęcono na diakonów w 1968 roku w katedrze kolońskiej. Obecnie na świecie posługuje około 32 tys. stałych diakonów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marek
Gość






PostWysłany: Wto 8:46, 22 Wrz 2009    Temat postu: Diaknat

Pomimo że w Polsce wyświecono trzech diakonów stałych to jednak ta posługa dla Kościoła napotyka w naszym kraju na ogromne przeszkody i brak zrozumienia, tak przez świeckich jak i duchownych. Sobór wprowadził diakonat stały bo widział taką potrzebę. świetnie on już funkcjonuje na całym świecie, tylko polska mało dostosowuje się do decyzji soborowych. Diakonat stały jest ogromną łaską dla Kościoła. Ten typ posługi ma swoje szczególne zadania. Jest także pomostem między świeckimi a duchownymi. Duchowni bardzo częstą zostają oderwani z realizmu świeckiego życia, przestają rozumieć kłopoty i trudności świeckich. Wśród nich byłby ktoś kto pracuje normalnie na zewnątrz Kościoła, ma także żonę i dzieci. To jest bardzo zdrowe i powinno zaprowadzić do harmonijnej współpracy, wzajemnego zrozumienia, oraz integracji wszystkich środowisk w służbie Kościołowi.
Marek
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych Strona Główna -> Z ŻYCIA KOŚCIOŁA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin