Forum Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych Strona Główna Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych
Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej, Posługi w Kościele Katolickim
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Koloratka ??

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych Strona Główna -> WOKÓŁ DIAKONATU W POLSCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PTB
Administrator



Dołączył: 01 Lis 2007
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Katowice

PostWysłany: Pią 17:22, 16 Lis 2007    Temat postu: Koloratka ??

Proponuję przedyskutować:
Czy stały diakon, mam na myśli żonatego mężczyznę-diakona, ma prawo nosić sutannę lub koszulę z koloratką?
Czy stały diakon, mam na myśli żonatego mężczyznę-diakona, ma prawo nosić sutannę lub koszulę z koloratką?
Czy może nosić te symbole przez cały czas czy tylko gdy udaje się do Kościoła na sprawowanie swojej posługi?
Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza jednoznacznie, iż duchowny powinien „nosić odpowiedni strój kościelny, według przepisów wydanych przez Konferencję Episkopatu, a także zwyczajów miejscowych, zgodnych z przepisami prawa” (kan. 284). Diakon stały – pomimo, iż z racji udzielonych święceń, jest osobą duchowną – zwolniony jest z tego obowiązku. Kwestię tę reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 288), pozostawiając ewentualne inne rozstrzygnięcia prawu partykularnemu. W polskim Kościele II Synod Plenarny odnosi się wyłącznie do stroju prezbitera. „Prezbiter powinien być rozpoznawalny przede wszystkim przez swoją postawę, lecz także przez swój ubiór w ten sposób, aby każdy bezpośrednio dostrzegał jego tożsamość, wyrażającą się w przynależności do Boga i Kościoła. Nieużywanie stroju kościelnego przez kapłana, z wyjątkiem sytuacji całkowicie szczególnych, może być znakiem słabego poczucia własnej tożsamości pasterza oddanego służbie Kościoła” (nr 80). Synod nie wypowiada się jednak w kwestii strojów kościelnych używanych przez diakonów stałych. W związku z powyższym diakon stały w Polsce, jako osoba duchowna, ma prawo nosić cały czas sutannę lub koszulę z koloratką. Nie jest natomiast do tego zobowiązany. W innych Kościołach partykularnych, na przykład w Stanach Zjednoczonych, istnieją regulacje prawne porządkujące te kwestie (National Directory for the Formation, Ministry, and Life of Permanent Deacons). Mianowicie, diakonom stałym zaleca się – ze względu na ich czynny udział w społeczeństwie i w życiu świeckim – by ich ubiór przypominał strój ludzi świeckich. Mowa oczywiście o kontekście pozaliturgicznym, jako że strój kościelny to nie to samo co strój chórowy, czy liturgiczny. Dyrektorium pozostawia jednak każdemu z biskupów możliwość doprecyzowania i wprowadzania zmian we własnym zakresie, według własnego uznania. I tak w niektórych amerykańskich diecezjach w użyciu bywają koszule z koloratką, w innych diakoni stali noszą na piersiach krzyż.Dominik Jurczak OP
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
custos




Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 125
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Barczewo
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 22:16, 20 Cze 2009    Temat postu:

Moim zdaniem dyskusja wywołana jest pewnym niezrozumieniem i niekonsekwencją w nomenklaurze. Popatrzmy:
1. Sutanna i koloratka są atrybutami stroju duchownego.
2. Duchownym staje się mężczyzna , który przyjął świecenia w stopniu diakona

ale

1. Kleryk na III roku, gdy zostaje obłóczony, mimo że przyjął posługę lektora, nie staje się duchownym, pozostaje świeckim, jego wystąpienie z seminarium nie skutkuje żadnym zobowiązaniem.
2. Ale nikt nie kwestionuje prawa, a nawet obowiązku chodzenia w sutannie lub w koloratce.

Dyrektorium formacji i życia diakonów stałych (watykańskie) przekazuje prawo ustalenia stroju diakonów biskupom diecezjalnym, a nasi biskupi , jak widać (niestety nie tak jak pisze O. Dominik Jurczak) ustalili, że ma to być strój świecki ze znaczkiem diakońskim. Często widać na różnych forach i w wypowiedziach wielu duchownych , w tym biskupów, staranie się odseparowanie diakonów od duchowieństwa i "wtłaczanie" szeregi świeckich. Mówi się że diakonat to promocja świeckich, a przecież to prawny i logiczny fałsz (jak wyzej).
Zasada : co nie jest zabronione jest dozwolone powinna mieć zastosowanie. Jeżeli diakoni chcą nosić sutannę lub koloratkę, niech noszą, nie ma powodu żeby zabraniać, powinno to być pozostawione do uznania osobistego. Dyrektorium mówi tylko, że nie jest zobowiązany, w przeciwieństwie do prezbitera. Skoro spotyka się przypadki, gdy sutanna „parzy” a koloratka „ciśnie” – to trudno przenosić takie obyczaje na diakonów. Może jednym z powodów obstrukcji diakonatu wśród duchownych jest to, że diakoni mogą stanowić wyrzut wobec prezbiterów sprawiający pewien dyskomfort w życiu kapłańskim. (dotyczy całości posługi, zaangażowania, i świadectwa i gorliwości w Kościele.)
Oczywiście jest to dyskusja teoretyczna , diakonów mamy dwóch, nie wiem jak się noszą, lecz gdybym został diakonem, nosiłbym koloratkę wtedy, gdy szedłbym do posługi wśród ludzi, wypełniać obowiązki diakona. Tu chodzi o świadectwo obecności hierarchii w Ludzie Bożym- skąd mają wiedzieć że to diakon, jak przyjdzie w dżinsach i w koszuli (znaczek może być nieczytelny) . Tyle w tej dyskusji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych Strona Główna -> WOKÓŁ DIAKONATU W POLSCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin