Forum Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych Strona Główna Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych
Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej, Posługi w Kościele Katolickim
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szafarz a Akolita

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych Strona Główna -> ARTYKUŁY RÓŻNE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PTB
Administrator



Dołączył: 01 Lis 2007
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Katowice

PostWysłany: Czw 15:06, 10 Sty 2008    Temat postu: Szafarz a Akolita

W dniach 23.11 do 25.11.2007 r w Głogowie w Domu Uzdrowienia Chorych im. Jana Pawła II odbywały się rekolekcje święte dla Szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. pod tytułem "Nasza obecność w kościele". Przewodnikiem duchowym był ks. Mgr Paweł Gredka, doktorant KUL-u na wydziale duchowości. W rekolekcjach wzięło udział 95 szafarzy.

W Diecezji zielonogórsko - Gorzowskiej ustanowionych jest obecnie 165 szafarzy nadzwyczajnych działających w parafiach i zakładach opieki zdrowotnej. Za przygotowanie i formację odpowiedzialny jest ks. dr Zbigniew Kobus. O posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. W myśl &; 2 kan. 910 nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej jest akolita i wierny świecki wyznaczony do pełnienia tej funkcji zgodnie z kan. 230 &; 3. Należy jednak ściśle rozróżnić zakres obowiązków akolity i szafarza świeckiego. Świeccy pomocnicy w udzielaniu Komunii Świętej (inaczej nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej) mają za zadanie rozdzielanie Komunii Świętej, wtedy, gdy udzielanie jej przez kapłanów (zwyczajnych szafarzy Eucharystii) nie jest możliwe lub jest bardzo utrudnione. Szafarze nadzwyczajni roznoszą także Pana Jezusa do chorych. Akolita jest mężczyzną, który otrzymuje posługę akolitatu od swego biskupa lub wyższego przełożonego zakonnego. Posługi tej udziela się zgodnie z odpowiednim obrzędem wszystkim tym, którzy zmierzają do przyjęcia kapłaństwa. Kongregacja Sakramentów i Kultu Bożego w instrukcji "Inaestimabile donum" w dniu 3 kwietnia 1980 r. pisze, że "Wierny, zakonnik lub świecki, upoważniony jako szafarz nadzwyczajny Eucharystii, może rozdawać Komunię św. jedynie wtedy, gdy nie ma kapłana, diakona lub akolity, gdy kapłanowi stoi na przeszkodzie choroba, podeszły wiek lub, gdy liczba komunikujących jest tak wielka, że przedłużyłaby się zbytnio Msza św. Należy, więc zganić postawę tych kapłanów, którzy choć obecni przy celebrze, wstrzymują się od udzielania Komunii św., zostawiając ten obowiązek świeckim". Szafarz nadzwyczajny może - w ramach ważności powołania - świadczyć pomoc na terenie całej swojej diecezji; ale poza własną diecezją - tylko za zgodą biskupa tamtej diecezji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Darek
Gość






PostWysłany: Wto 12:49, 01 Lut 2011    Temat postu:

I to jest ciekawe, że w instrukcji Inaestimabile donum istnieje stwierdzenie, "szafarz Eucharystii", a w Instrukcji Redmeptoris Sacramentum z 2004 r.:

154. Jak już zostało wspomniane, "szafarzem, który może sprawować w osobie Chrystusa sakrament Eucharystii, jest tylko kapłan ważnie wyświęcony". Stąd nazwa "szafarz Eucharystii" odnosi się w sposób właściwy jedynie do kapłana. Również z racji święceń zwyczajnymi szafarzami Komunii świętej są: biskup, prezbiter i diakon, do nich więc należy w czasie sprawowania Mszy świętej udzielanie Komunii świętej wiernym świeckim. W ten sposób poprawnie i w pełni może się objawić w Kościele ich służebny urząd oraz wypełnić sakramentalny znak.


156. Funkcja ta winna być pojmowana zgodnie z jej nazwą, która brzmi "nadzwyczajny szafarz Komunii świętej", nie zaś "specjalny szafarz Komunii świętej" ani "nadzwyczajny szafarz Eucharystii", ani też "specjalny szafarz Eucharystii". Te ostatnie nazwy rozszerzają znaczenie tej funkcji w sposób nieodpowiedni i niewłaściwy.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JacekS




Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Chodzież
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 20:28, 18 Kwi 2011    Temat postu:

Instrukcja „Inaestimabile donum” jest z 1980 roku, być może wtedy nie zwrócono jeszcze na to rozróżnienie uwagi. Możliwe, że dopiero później pojawiły się nieporozumienia związane z nazwą i trzeba było wyjaśnić sytuację.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne Szafarzy Nadzwyczajnych Strona Główna -> ARTYKUŁY RÓŻNE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin