Autor Wiadomość
PTB
PostWysłany: Czw 19:59, 22 Sty 2009    Temat postu:

W tym roku rozpocznie się nowy kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Będzie trwał od II Niedzieli Wielkiego Postu poprzez kolejne niedziele, aż do V niedzieli Wielkiego Postu - 29 marca. W dniu tym, po południu o godz. 15.00 będziemy przeżywali w kościele Mariackim podniosłą uroczystość ustanowienia kolejnych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. dla naszej archidiecezji. Kurs przygotowawczy, na który składać się będą wykłady i Eucharystia, a także praktyczne przygotowanie, rozpoczynał się będzie w niedziele Wielkiego Postu, o godz. 10.00.
Przypominam, iż kandydatów zgłaszają proboszczowie do końca stycznia w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitarnej. Kandydat musi mieć ukończone 25 lat, maturę i cieszyć się dobrą, nieposzlakowaną opinią w parafii.
PTB
PostWysłany: Pią 15:22, 02 Lis 2007    Temat postu: Formacja Szafarza

Instrukcji w sprawie formacji Szafarzy Nadzwyczajnych
Modyfikacja z dnia 9 marca 2006

Kurs przygotowawczy zasadniczo winien mieć charakter wprowadzający. Dopiero stała systematyczna formacja pozwoli nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. lepiej zrozumieć znaczenie ich posługi, jej wpływ na głębie wiary i jakość życia z wiary, a także zdynamizuje ich działalność apostolską w parafii. Stała formacja pomocników Komunii św. winna odbywać się zarówno na poziomie parafialnym, jak i ponadparafialnym lub ogólnodiecezjalnym.

Proboszcz parafii odpowiedzialny jest za właściwy rozwój i formację służby liturgicznej swojej parafii. Również nadzwyczajni szafarze Komunii św. powinni mieć swoje regularne spotkania modlitewno - formacyjne miesięczne lub kwartalne, z jednej lub kilku parafii.

Innym sposobem stałej formacji mogą być organizowane przez diecezjalną komisje liturgiczną, Instytuty Pastoralne lub referaty kurialne, okresowe dni skupienia lub trzydniowe rekolekcje, przeprowadzone przed upoważnieniem lub przed każdorazowym jego przedłużeniem.

Dalszej formacji służą także pielgrzymki nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. na Jasną Górę lub do innego sanktuarium.

Program stałej formacji powinien obejmować problematykę teologiczno-pastoralną. Pożyteczna będzie wymiana doświadczeń, zwłaszcza co do Komunii św. chorych i związanych z nią odwiedzin domowych. Wskazywać należy również na inne możliwości pracy apostolskiej w parafii, m.in. praca w grupach młodzieżowych, pomoc w duszpasterstwie stanowym i młodzieżowym, pomoc w katechezie i przygotowaniu sakramentalnym przed I Komunią, bierzmowaniem i zawarciem małżeństwa, a także aktywna działalność w pracy charytatywnej lub w innych przedsięwzięciach duszpasterskich.

Stałą formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. należy zlecić diecezjalnej komisji liturgicznej lub specjalnie do tego celu mianowanemu duszpasterzowi. Do ich zadań winna należeć organizacja kursów przygotowawczych i innych spotkań modlitewno-formacyjnych o zasięgu ponadparafialnym, a także troska o literaturę i materiały szkoleniowe, jak książki, skrypty, instrukcje, kasety video itp.

Koszty związane z kursem przygotowawczym i stałą formacją pokrywają parafie.
+ Arcybiskup Józef Michalik
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

+ Bp Stefan Cichy
Przewodniczący Komisji Episkopatu
ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Warszawa, dnia 18 października 2006 r.
337. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

ANAMNESIS Nr 48/2007

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group