Autor Wiadomość
custos
PostWysłany: Wto 18:37, 07 Lip 2009    Temat postu:

No gratuluje Pozdrawiam!
ma_ciej
PostWysłany: Wto 15:17, 07 Lip 2009    Temat postu:

No i juz wszystko wiem:) po zasięgnięciu opinii Kurii otrzymałem odpowiedź że akolita może pełnić swoją posługę w każdym miejscu po wyrażeniu zgody przez proboszcza miejsca;)
ma_ciej
PostWysłany: Nie 20:03, 05 Lip 2009    Temat postu:

No i o to mi chodziłoWink Dzięki;)
custos
PostWysłany: Nie 20:02, 05 Lip 2009    Temat postu:

Co jest nie zabronione to jest dozwolone. Skoro prawo nie wypowiada sie na ten temat negatywnie, czyli wprost zakazuje, to nie widze przeszkod.
ma_ciej
PostWysłany: Nie 19:07, 05 Lip 2009    Temat postu:

No tak ale ksiądz może spowiadać na całym świecie i przewodniczyć Eucharystii też. Diakon tak samo. Co do szafarza to nie ma problemu bo dokumenty wprost mówią że może spełniać swoją posługę tylko w diecezji, a w innej za zgodą tamtego biskupa a akolita czy lektor...? Nigdzie nie jest napisane że jest to posługa tylko dla diecezji. Kapłan też przeznaczony jest tylko dla diecezji ale jak wyjedzie sobie za granicę to nikt mu nie zabroni odprawienia mszy przecież. A pytam dlatego że wyjeżdzam na pielgrzymkę za granicę, i nie wiem czy mogę posługiwać jako akolita czy nie.. heh..
Gość
PostWysłany: Nie 13:35, 05 Lip 2009    Temat postu:

jako szafarz posługuję w innej dzieciezji za zgodą proboszcza. Ale faktem jest że to w jednej metropolii.
custos
PostWysłany: Nie 13:25, 05 Lip 2009    Temat postu:

Przypatrzmy się np. święceniom kapłańskim: prezbiter wyświęcony dla Kościoła, składa przysięgę posłuszeństwa swojemu biskupowi. Gdy chce zmienić diecezję muszą porozumieć sie obaj biskupi, gdy czasowo przebywa na terenie obcej diecezji musi okazać tzw. celebret, czyli prawo do sprawowania Eucharystii, zakonnicy w pewnym zakresie wyłączeni spod władzy biskupa diecezjalnego, muszą jednak uzyskać od niego zgody na sprawowanie sakramentu pokuty.

Podobnie z innymi funkcjami, które wypełniamy we własnej diecezji (np. szafarz nadzw. Kom. św.) na wypełnianie jej w obcej diecezji wymaga zgody biskupa (czasami zastępuje go proboszcz). Co do akolity chyba jest podobnie. Być może pojawią się jakieś dokumenty nominacyjne, podpisane przez biskupa, które zawsze możną zweryfikować.

To takie gdybanie. Jak na razie nikomu nie chce się tym zająć, brak konsekwencji, ponieważ dokumenty i programy powstały a .....realizacji jak nie było, tak nie ma.......

Wszystko jest dlatego że, decentralizacja władzy duchownej na rzecz biskupa diecezjalnego określa możliwość prawne, ale nie nawet nie zaleca i nie zmusza do zastosowania.

Podobnie jest z diakonami stałymi , lektorami ustanowionymi itp.
ma_ciej
PostWysłany: Sob 20:37, 04 Lip 2009    Temat postu:

Mam pytanko co do akolity... w sumie to już nie pamiętam czy o tym czytałem czy nie, miesza mi sie to wszystko.. Czy akolita jest ustanawiany dla diecezji? Szafarz może pełnić swoją posługę w swojej diecezji i w innej za zgodą biskupa miejsca a co z akolitą? Czy jako że jest to posługa Kościoła może on wszędzie spełniać swoje zadania? Dokumenty coś o tym mówią?
ma_ciej
PostWysłany: Nie 21:18, 15 Mar 2009    Temat postu:

Gregor napisał:
Czy sam muszę się zgłosić do proboszcza, czy czekać na propozycję?


Najlepiej zgłosić się do proboszcza, bo na propozycję można się nie doczekaćWink Wszystko zależy od tego jakiego się ma proboszcza oczywiście;)
Gregor napisał:
A jeśli jej nie będzie?

Przede wszystkim musi być zgoda proboszcza bo on i tak musi wystawić opinię biskupowi.

Gregor napisał:
jak wygląda droga od chęci do zostania Kandydatem?


Droga wydaję się być długa, najpierw niech się zdecydują gdzieś przygotowywać chętnych do posługi. Choć wydaje mi się że i tak wszystko jest na dobrej drodze. Wiadomo już jak ma wyglądać formacja, powstaje potrzebna literatura. Może już wkrótce nie będę sam:)
custos
PostWysłany: Nie 20:25, 15 Mar 2009    Temat postu:

Jeśłi chodzi o warunki podstawowe to min. 25 lat, wysztalcenie średnie, zaangażowaniie w życie Kościoła. Tak mowi II Polski Synod Plenarny . Pozostałe uwarunkowania reguluje Dyrektorium Służb Liturgicznej. Decyzję , jak w kazdej sprawie podejmuje biskup diecezjalny. Dyrektorium dostępne jest w sieci. Jak widać z jego treści wymagania są dosyć ostre. jednak wszystko w rękach biskupa, co nie znaczy ze nie nalezy pytac proboszcza jaki jest stan faktyczny w diecezji.
Gregor
PostWysłany: Nie 18:49, 15 Mar 2009    Temat postu:

A ja bym się chciał zapytać jak zostać Akolitą ustanowionym. Czy sam muszę się zgłosić do proboszcza, czy czekać na propozycję?
A jeśli jej nie będzie?
Czy musi być zgoda żony?
jak wygląda droga od chęci do zostania Kandydatem?
ma_ciej
PostWysłany: Pon 20:01, 02 Mar 2009    Temat postu:

lektor 05.03.2006, akolita 25.02.2007. ;P
custos
PostWysłany: Pon 19:31, 02 Mar 2009    Temat postu:

Pytanie nastepne : kiedy?
ma_ciej
PostWysłany: Pon 17:46, 02 Mar 2009    Temat postu:

Jestem lektorem i akolitą. Lektorem ustanowił mnie bp pomocniczy Tadeusz Werno a akolitą śp. kard. Ignacy Jeż. Smile
custos
PostWysłany: Nie 20:27, 01 Mar 2009    Temat postu:

Pytanie zasadnicze: przez kogo zostales ustanowiony?

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group