Autor Wiadomość
PTB
PostWysłany: Pią 13:02, 23 Sty 2009    Temat postu: ODPOWIEDZIALNI ZA FORMACJĘ SŁUŻBY LITURGICZNEJ

STRUKTURA DUSZPASTERSTWA
SŁUŻBY LITURGICZNEJ

1. Odpowiedzialnymi za formację służby liturgicznej są: biskup, proboszcz, animatorzy i rodzice. Ważne zadanie w tej formacji spełnia także duszpasterstwo służby liturgicznej działające na szczeblu krajowym, diecezjalnym, dekanalnym lub rejonowym (kilka sąsiadujących ze sobą dekanatów) i parafialnym.
Biskup
2. Biskupa należy uważać za arcykapłana jego owczarni. Od niego bowiem zależy w pewnym stopniu życie chrześcijańskie jego wiernych . Dlatego celebracje, którym przewodniczy sam biskup powinny być wzorem dla wszystkich pozostałych . Powinien zatem szczególną troską objąć służbę liturgiczną, której zadaniem jest wspomaganie wszystkich uczestników celebracji, aby uczestniczyli w niej w pełni, świadomie i czynnie .
3. Biskup kieruje każdym prawowitym sprawowaniem Eucharystii, dzięki której Kościół nieustannie żyje i wzrasta. Troskliwie zachęca i poucza swój lud, aby wierni z uszanowaniem brali udział w liturgii, a zwłaszcza w ofierze Mszy świętej .
4. Święte celebracje, którym przewodniczy biskup, ujawniają misterium Kościoła, któremu Chrystus towarzyszy swoją obecnością; nie są przeto zwykłą okazałością obrzędów. Trzeba ponadto, aby celebracja te były przykładem dla całej diecezji i odznaczały się czynnym uczestnictwem ludu. Dlatego wspólnota zgromadzona winna w nich brać udział przez śpiew, dialog, pełne czci milczenie, skupienie wewnętrzne i przyjmowanie sakramentalnej Komunii .
Proboszcz
5. Na terenie parafii odpowiedzialnym za sprawowanie liturgii jest proboszcz. Pełni on swoją posługę w jedności z biskupem. Powinien dążyć do pogłębienia życia liturgicznego wiernych, gdyż z liturgii czerpią oni siły do życia chrześcijańskiego i w liturgii znajdują szczyt swego posługiwania. Ważną częścią troski duszpasterskiej proboszcza o sprawowanie liturgii jest zapewnienie odpowiedniej formacji dla posługujących w liturgii. Proboszcz czyni to przy współpracy z dekanalnym lub rejonowym duszpasterzem służby liturgicznej, który reprezentuje diecezjalne duszpasterstwo służby liturgicznej.
6. Proboszcz powinien sam osobiście lub przez wyznaczonego prezbitera czuwać nad rozwojem zespołów posługujących w liturgii, zarówno grup dziecięcych i młodzieżowych, jak też wspólnot gromadzących dorosłych mężczyzn i kobiety. Przedstawiciel służby liturgicznej powinien wchodzić z urzędu do parafialnej rady duszpasterskiej.
7. Proboszcz udziela błogosławieństwa lub promocji dzieciom, młodzieży i dorosłym na poszczególnych etapach ich dojrzewania w posłudze. Wyjątek stanowi błogosławieństwo osób, którym zleca się prowadzenie grup, a więc animatorów liturgicznych i ceremoniarzy. Zaleca się, aby tego błogosławieństwa udzielał biskup. On również ustanawia do posług lektora i akolity. Obrzędy błogosławieństw powinny wpisać się w rytm życia parafialnego, jako wydarzenia ważne dla całej wspólnoty.
DUSZPASTERSTWO SŁUŻBY LITURGICZNEJ
Krajowe
8. Na płaszczyźnie ogólnokrajowej za duszpasterstwo służby liturgicznej jest odpowiedzialna jest Podkomisja ds. Służby Liturgicznej, działająca w ramach Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. Do jej zadań należy troska o ujednolicenie posług przy ołtarzu we wszystkich diecezjach i zakonach na terenie Polski, poprzez:
a. przygotowanie lub wskazywanie zgodnie z wytycznymi do-kumentów Kościoła Powszechnego i lokalnego, odpowiednie-go programu i metody formacji młodego pokolenia podejmu-jącego służbę liturgiczną;
b. koordynowanie działań podejmowanych w poszczególnych diecezjach, zakonach i innych ośrodkach duszpasterskich;
c. organizowanie spotkań formacyjnych dla odpowiedzialnych za służbę liturgiczną w naszym kraju;
d. wydawanie ogólnopolskiej edycji czasopisma dla służby litur-gicznej;
e. organizowanie ogólnopolskiej pielgrzymki służby liturgicznej, której celem jest wzajemna integracja służby liturgicznej na te-renie naszej ojczyzny oraz pogłębienie formacji duchowej;
f. inne działania podejmowane w celu doskonalenia służby litur-gicznej na wszystkich jej szczeblach (dzieci, młodzież, doro-śli);
9. Podkomisja włącza się w prace Krajowego Ośrodka Duszpa-sterstwa Liturgicznego, podejmując w nim sprawy formacji służby liturgicznej. Jej zadaniem byłaby koordynacja, na szczeblu krajo-wym, wszelkich działań w zakresie ulepszania posługi przy ołtarzu. Współpracuje ona z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Mini-strantów „Coetus Internationalis Ministrantium” (CIM).
Diecezjalne
10. Formacją służby liturgicznej na szczeblu diecezji zajmuje się diecezjalne duszpasterstwo służby liturgicznej. Prowadzi ono diece-zjalne Centrum Formacji Liturgicznej, które we współpracy z Kra-jowym Ośrodkiem Duszpasterstwa Liturgicznego, a także z diece-zjalną Komisją ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, realizu-je zadanie formacji różnych grup służby liturgicznej.
11. Do zadań takiego Diecezjalnego Centrum Formacji Litur-gicznej należy:
a. organizowanie kursów formacyjnych w tych dziedzinach, któ-re mają charakter specjalistyczny i nie mogą się odbyć na para-fii, w szczególny sposób dotyczy to formacji animatorów, ce-remoniarzy, nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, usta-nowionych lektorów i akolitów, a także psałterzystów i zakry-stianów.
b. organizowanie okresowych spotkań formacyjno – liturgicz-nych, w ramach których następowałaby wymania doświadczeń jak i sposobów praktycznej realizacji posługi przy ołtarzy w różnych parafiach diecezji;
c. wydawanie różnego rodzaju pomocy formacyjnych;
d. stworzenie edycji diecezjalnej czasopisma służby liturgicznej, które mogłoby być wydawane jako dodatek do ogólnopolskiej edycji miesięcznika służby liturgicznej;
e. organizowanie wydarzeń i spotkań służby liturgicznej o cha-rakterze kulturalnym, sportowym i pielgrzymkowym.
Dekanalne lub rejonowe
12. W diecezjach można powołać do istnienia inne ośrodki koor-dynujące pracę formacyjną, których terenem działania byłby deka-naty lub rejony. Podejmują one te elementy formacji służby litur-gicznej, które trudno zorganizować na terenie parafii. Dekanalny lub rejonowy duszpasterz służby liturgicznej ściśle współpracuje z diecezjalnym i parafialnym duszpasterstwem służby liturgicznej.
13. Do zadań dekanalnego (lub rejonowego) duszpasterza służby liturgicznej należy:
a. Uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych organizowanych przez duszpasterstwo diecezjalne.
b. Prowadzenie kursów i innych spotkań gromadzących uczestników z dekanatu lub rejonu (dni skupienia, zawody sportowe…).
c. Prowadzenie archiwum dekanalnego lub rejonowego duszpa-sterstwa służby liturgicznej.
Parafialne
14. Główny ciężar formacji służby liturgicznej spoczywa na parafii. W tej wspólnocie odbywa się większość spotkań formacyjnych. Tu wszyscy dojrzewają do właściwego rozumienia i spełniania powierzonych im zadań.
15. Należy dążyć do tego, aby we wspólnotach parafialnych po-wstawało coraz więcej grup dziecięcych, młodzieżowych, a także złożonych z ludzi dorosłych (mężczyzn i kobiet), które podejmują cząstkę odpowiedzialności za kształt liturgii, jej piękno i sprawo-wanie zgodne z dokumentami Kościoła.
16. Wytrwałe dążenie do tego, aby w liturgii „każdy spełniał wszystko to i tylko to, co do niego należy” sprawia, że coraz więcej osób odkrywa zadania, do których ich Bóg powołuje. Służą wtedy Bogu i ludziom swoimi charyzmatami, talentami i zdolnościami, objawiając tajemnicę Chrystusa, który w nich i przez nich działa, a także tajemnicę Kościoła, który jest wspólnotą bogatą w charyzma-ty.
17. W miarę rozwoju tego dzieła i powstawania coraz to nowych grup posługi, może się ukształtować w parafii liczna i zróżnicowana wspólnota osób. Zasługuje ona wtedy na nazwę parafialnej szkoły formacyjnej lub seminarium diakonii parafialnej. Będą się w nim formować ministranci i schole, będą się przygotowywać do dobrego spełniania swoich zadań kandydaci na lektorów, akolitów, człon-ków schól i chórów, znajdą w nim właściwe środowisko formacji ludzie młodzi stojący przed wyborem drogi życiowej, a także doro-śli, którzy coraz bardziej wytrwale chcą dążyć do świętości. Będzie to także dobre środowisko, w którym będą dojrzewać powołania do kapłaństwa, małżeństwa i życia konsekrowanego.
18. Zadaniem takiego ośrodka byłoby również podniesienie rangi i poziomu formacji służby liturgicznej odbywającej się w parafii. Jest to bowiem formacja najbliższych współpracowników kapłana w przygotowaniu i przeżywaniu celebracji liturgicznej, a także w podejmowaniu różnorodnych dzieł duszpasterskich we wspólnocie.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group